Big Brother VIP Albania 2

big brother vip albaniaBig Brother VIP Albania 2 po fillon se shpejti! I njohur gjithashtu si BBA ose Big Brother VIP Albania, është një seri televizive realitet spin-off i versionit shqip të Big Brother Albani. Ishte bazuar në shfaqjen holandeze Big Brother dhe krijuar nga producenti John de Mol.

Sezoni i parë u shfaq premierë më 5 tetor 2021 në Top Channel, drejtuar nga Arbana Osmani.

Shfaqja ndjek një numër konkurrentësh të famshëm, të njohur si banore shtëpie. Ata janë të izoluar nga bota e jashtme për një periudhë të gjatë kohore në një shtëpi. Çdo javë, një nga shokët e shtëpisë dëbohet me votim publik. Ndërsa banori i fundit i shtëpisë fiton një çmim në të holla prej 100,000 €. Balerini Ilir Shaqiri u shpall fituesi i parë i Big Brother VIP në episodin e fundit të spektaklit më 18 shkurt 2022.

Ndryshe nga versioni origjinal, emisionet live apo emisionet live të dëbimit, të versionit të famshëm, shiheshin çdo të martë dhe të premte në Top Channel. Ashtu do vazhdoj dhe Big Brother VIP Albania 2. Ashtu si versioni origjinal, çdo të diel u pasqyrua në një serial spin-off me emrin Big Brother VIP – Fans’ Club.

Sezoni II i Big Brother VIP Albania

Për shkak të vlerësimeve të kënaqshme të sezonit të parë, Top Channel njoftoi një sezon të dytë të Big Brother VIP, i cili do të nisë transmetimin në fillim të vitit 2023, pas përfundimit të Kupës së Botës FIFA 2022.

Shtëpia e Big Brother është gjithmonë një nga temat më të diskutuara në Shqipëri përpara se të fillojë sezoni. Në versionin origjinal, vendndodhja e shtëpisë ishte gjithmonë në vende të ndryshme, si Gërdec dhe Kashar.

Për versionin e famshëm, Top Channel bëri një studio të re të madhe në Tiranë me emrin Studio Nova për emisionet e tyre prime time, si Hell’s Kitchen Albania, Shiko Kush Luan dhe shfaqje të tjera të mëdha. Aty ndodhet edhe shtëpia e Big Brother VIP.

Ashtu si në versionin origjinal, të shoqet e shtëpisë jetojnë së bashku në shtëpi. Ku 24 orë në ditë çdo fjalë dhe çdo veprim i tyre regjistrohet nga kamerat dhe mikrofonat.

Shikuesit mund të shikojnë për të gjithë sezonin drejtpërdrejt nga shtëpia në dy kanale live. Me emrin Big Brother VIP 1 dhe Big Brother VIP Albania 2, të cilat janë të disponueshme në DigitAlb.